Tamamlayici Sağlık Sigortası

En İyi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangisi ?8 dakikada okuyabilirsiniz.

28 Ekim 2019 4 min read

En İyi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangisi ?8 dakikada okuyabilirsiniz.

Okuma Süresi: 4 dakika

En iyi Tamamlayıcı sağlık sigortası teklifini yakalamak için şirketlere göre farklılık gösteren hususlara dikkat etmek gerekiyor. Her sigorta türünde olduğu gibi tamamlayıcı sağlık sigortası için karşınıza çıkacak seçeneklerde bazı farklar olacak. Bu noktada ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve değerlendirdiğiniz seçeneklerin avantajlarına göre bir seçim yapmak durumundasınız. Öncelikle ilk kez sağlık sigortası yaptırmayı düşünenler için tamamlayıcı sağlık sigortası neden gereklidir? Sorusuna cevap verelim.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neden Yaptırılmalı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güvence altına alınan sağlık harcamalarınız haricindeki masrafları teminat altına alırsınız. Bu durumun en sık gündeme gelen örneği özel hastanelerde SGK’nın ödediği tutarın üstüne kesilen fark miktarıdır. Kendisine göre en iyi tamamlayıcı sigortası bulunan bir hasta, bu farkı sigorta poliçesi kapsamında güvence altına almış demektir. Bunun dışında doğum teminatı gibi kritik noktalar başta olmak üzere ameliyat giderlerine kadar birçok durum, sigorta kapsamında güvence altında olacaktır.

Ayrıca sağlık sigortalarının genelde %80 oranında karşıladığı ayakta tedavi giderleri Tamamlayıcı sağlık sigortasında %100 poliçeden ödenir.

Yazının devamında tamamlayıcı sigorta ile ilgili merak ettiğiniz sorulara cevaplar bulacaksınız. Böylece en iyi tamamlayıcı sağlık sigortasını seçmek için yapacağınız değerlendirme daha „sağlıklı” olacak.

En İyi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İle İlgili Merak Edilenler

Öncelikle poliçe öncesinde kayıtlara geçen hastalıkların tamamlayıcı sigorta kapsamında değerlendirilmediğini hatırlatarak başlayalım.

Burada sadece anlık gelişen sağlık sorunları değil, poliçe öncesi teşhis konan kronik hastalıklar da kapsam dışında kalıyor. Akciğerinizde ortaya çıkmış, poliçe tarihinden önce teşhis edilmiş ve raporlanmış bir hastalık nedeniyle tamamlayıcı sigorta akciğerinizle ilgili sorunları kapsam dışı tutabiliyor.

Bu da tamamlayıcı sigortayı vakit kaybetmeden yaptırmak gerektiğini ortaya koyan bir husus.

Burada çok sık karşılaşılan benzer bir durum ise doğum teminatı ile ilgilidir. Sigorta şirketleri doğum teminatlarını tamamlayıcı sigortaya dahil ederken sizin hamile kalmamış olmanız gerekir. Bu nedenle hamileliğiniz için planlı bir şekilde en iyi tamamlayıcı sağlık sigortası değerlendirmesi yapmalısınız. Birçok şirketin tamamlayıcı sigortaya doğum teminatı eklemesi için poliçe tarihi üzerinden 12 ay geçmiş olması gerekir. Yani 12 aydan daha yeni bir tamamlayıcı sigorta poliçeniz varsa, hamilelik süreci ve doğum esnasındaki masrafları, muayeneleri, tahlilleri ve tetkikleri kapsayan doğum teminatlarından yararlanamıyorsunuz.

Bu kritik hususları aydınlattıktan sonra yazımıza sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilen, öne çıkan durumlarla devam edelim.

Türkiye’nin En İyi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Poliçeleri

En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası için seçim yaparken kişisel ihtiyaçlarınızı ön planda tutmalısınız. Örneğin: Ailenizde her yaştan birey için sağlık güvencesi istiyorsanız size uygun en iyi tamamlayıcı sağlık sigortası “aile paketleri” olacaktır.

Benzer şekilde çocuk sahibi olmayı planlayan bir çift için ideal, en iyi tamamlayıcı sağlık sigortası hamilelik döneminde en çok yardımcı olandır.

Anadolu Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Anadolu Sigorta temelde iki farklı hastane ağına ayrılmış poliçeler üzerinden bir tamamlayıcı sağlık hizmeti sunmakta. Bu hastane ağlarına dahil olan sağlık kuruluşları arasından, teminat altına alınan işlemler bakımından farklı yönlendirmeler yapılabiliyor. Anadolu Sigorta’nın resmi web adresinde günce, resmi anlaşmalı hastaneler ve kapsama aldıkları sağlık hizmetleri detaylı listeler halinde görüntülenebiliyor.

Anadolu Sigorta tıpkı diğer birçok şirkette olduğu gibi sigorta poliçe tarihi başlangıcından itibaren; muayene, acil tedavi, ayakta tedavi ve yatarak tedavi başta olmak üzere poliçe şartlarnda kapsanan durumlarda tamamlayıcı sigorta poliçesi sağlıyor.

Bu noktada Anadolu Sigorta’nın KVC, Kardiyoloji, Onkoloji alanlarında tamamlayıcı sağlık hizmetleri için anlaşmalı olduğu hastaneleri paylaşarak, fikir edinmenize yardımcı olalım.

 • Bayındır Hastanesi İçerenköy
 • Bayındır Hastanesi Söğütözü
 • Liv Hospital Ulus
 • Hisar Intercontinental Hospital

Tüp Bebek Giderleri: Türkiye’de ilk defa Anadolu Sigorta tarafından kapsama alınan giderlerdir. SGK tarafından bir yıllık süre boyunca teminat altına alınan tüp bebek giderlerini tamamlayıcı bir madde olarak, 1 yıllık SGK tüp bebek tedavi ödemeleri ile aynı sürelerde geçerliliği bulunur. Bu sebeple, tüp bebek tedavisi için en iyi tamamlayıcı sağlık sigortası Anadolu Sigorta’da olabilir.

Sünnet: Medical Park ve Liv Hospital grupları haricinde anlaşmalı tüm sağlık kuruluşlarında sünnet masrafları tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi kapsamında karşılanır.

Allianz Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Allianz da tıpkı diğer şirketler gibi farklı paket, ağ ve anlaşmalarla en iyi tamamlayıcı sağlık sigortası teklifleri arasından seçim yapmanızı sağlar.

Buna göre Allianz tamamlayıcı sağlık sigortası Turuncu+ Network ve Turuncu Network adı verilen iki ana seçenekten bahsetmek mümkün.

Turuncu network ile daha uygun fiyatlara tamamlayıcı sağlık hizmetlerinden yararlanma şansı elde edersiniz. Buna karşın, Turunca+ Network size çok daha geniş kapsamlı hizmetlerde, farklı teminat avantajları sunmaktadır.

Allianz’ın kapsama aldığı ek teminatlardan doğum teminatı da en az 12 aylık sigortalı olmanız şartıyla işlemekte. Ek teminat olarak isteğe bağlı eklenebilen doğum teminatında hamilelikteki birçok farklı muayene ve tedavi de kapsama alınmıştır. Bu nedenle doğum teminatının aktif olması için öncelikle ayakta tedavi için belirlenen ek teminat seçeneğini aktif etmeniz gerekir.

15 gün ve 55 yaş arası bireyler Allianz’ın sağladığı Tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamalarından faydalanma hakkına sahiptir. Ayrıca 5 yaşına kadar çocukların sigortalanabilmesi için anne veya babadan en az birinin sigortalı olması gerekir.

Bu özellikleri ile Allianz piyasadaki en iyi tamamlayıcı sağlık sigortası tekliflerinden birine sahip.

Mapfre Sigorta Fark Yok Sigortası

60 yaşını doldurmamış hâlihazırda SGK güvencesine sahip bireyler fark yok sigortasından yararlanabiliyor. SGK güvencesi olsa dahi muayeneler için ödenen 12 TL ücret haricinde ek ödeme yapmanız gerekmez.

Ayakta Tedavi Teminatı ve Kapsamı

Poliçenizde belirlenen teminat limitleri çerçevesinde;

 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
 • Modern Teşhis Uygulamaları
 • Radyoloji
 • Tahlil ve Tetkikler
 • Doktor Muayeneleri

Ayakta tedavi teminatı içerisinde değerlendirilir. Bu noktada aşı ve ilaç harcamaları poliçeye dahil edilmemektedir.

Poliçeye dâhil edilen teminatlar, poliçe başlangıç tarihiyle birlikte geçerlilik kazanır.

Yatarak Tedavi Teminatı ve Kapsamı

Tıbbi anlamda yapılması kaçınılmaz olan, detaylı doktor raporu ile bu durumu kanıtlanan;

 • Dahili ve cerrahi yatışlar
 • Hayati tehlike oluşturan acil müdahaleler
 • Küçük çaplı cerrahi müdahaleler

Poliçe başlangıç tarihinden itibaren, yatarak tedavi kapsamına alınan durumlardır.

Axa Sigorta Sağlığım Tamam Sigortası

60 yaşın altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları SGK güvencesinden yararlanıyorlar ise Sağlığım Tamam sigortasından da faydalanabilirler. Axa Sigorta’Nın anlaşmalı olduğu çeşitli özel hastanelerde, SGK güvencesi üstüne fark ödemesi yapmanıza gerek kalmadan tedavi alabilirsiniz.

Axa Tamamlayıcı sağlık sigortası birçok şirkette olduğu gibi iki ana türde hizmet veriyor; ayakta ve yatarak tedavi teminatları.

Ayakta Tedavi: Tahlil & tetkik, Radyoloji, İleri Tanı & Tanı yöntemleri, Fizik tedavi gibi durumlar Axa tarafından ayakta tedavi olarak kapsama alınır. Bu teminatların geçerli olması için, doktor muayenesi veya resmi sevkleri üzerine yapılması, SGK yönetmeliklerince zorunlu kılınmıştır.

Yatarak Tedavi: Cerrahi ve Dâhili Yatışlar, Küçük Müdahaleler, Yoğun Bakım, Kemoterapi, Koroner Anjiyografi, Radyoterapi, Diyaliz gibi sağlık harcamaları kapsama dâhildir. Ayrıca tek kişilik özel odalarda yatış, yemekler ve (1 kişi) refakatçi masrafları limitler kapsamında karşılanmaktadır.

Görüldüğü üzere sigorta şirketi fark etmeksizin, size göre en iyi tamamlayıcı sağlık sigortası hayatınızı oldukça kolaylaştırıyor. Sağlık harcamalarında ekstra maddi külfetlerle karşılaşmıyor, en kaliteli tedavilerden teminatlar kapsamında rahatlıkla faydalanıyorsunuz. Sevdiklerinizi ve kendinizi kapsamlı biçimde güvence altına almak için kendinize en uygun tamamlayıcı sigortayı bir an önce seçin.

Sağlık ihtiyaçlarınız için en iyi tamamlayıcı sağlık sigortası tekliflerini, internet üzerinden değerlendirebilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir