Anlaşmalı Hastaneler

Ambulanslardaki Sağlık Hizmeti3 dakikada okuyabilirsiniz.

25 Eylül 2019 2 min read

Ambulanslardaki Sağlık Hizmeti3 dakikada okuyabilirsiniz.

Okuma Süresi: 2 dakika

Ambulans Hizmeti

Ambulans, Hastaları ya da yaralanmış kişileri ilk yardım ile müdahale edilecek yere ya da yeterli tıbbi müdahalenin uygulanacağı sağlık kurumlarına taşımak için kullanılan; iç kısmı sağlık malzemeleriyle donanımlı hale getirilen araçlardır. Ambulanslar, hastanın bulunduğu yere sağlık hizmeti sağlayabilmek için gerek duyulan sağlık malzemelerini ve personellerini en hızlı şekilde ulaştırma hizmet anlayışı benimserler. Hasta nakil amacıyla ya da acil yardım müdahale amacıyla kullanılırlar. Birde yoğun bakım ambulansı bulunur. Özel olarak teçhiz edilen bu araçlar gerekli tıbbi ve teknik içerikli malzemeleri barındırarak hava, kara ve deniz ulaşım araçlarıyla da hizmet verirler. Farklı bir durum oluşmadıkça hasta nakil araçlarında herhangi bir tıbbi müdahale gerekmez yalnızca sağlık kuruluşları arası taşıma yapılır.

 

 Ambulansların Sağlık Hizmeti Açısından Araç Donanımı

Ambulanslarda bulundurulması zorunlu olan malzemeler vardır. Bu tıbbi malzemeler Sağlık bakanlığı tarafından liste olarak belirtilmiş malzemelerdir. Ancak bu malzemelerin bulundurma biçimleri araç özelliğine göre değişiklik gösterir. Burada önemli olan ihtiyaç duyulan malzemelerin eksiksiz olması ve her koşul altında sunuma hazır olmasıdır. Araç bakım temizliği de sürekli olarak sağlanmalı ve hastaneler tarafından bir denetim sistemi kurulmalıdır. Ambulans da bulunması gereken ilaçların ve malzemelerin sayımları eksik olarak günlük yapılmalıdır. Mal takibindeki eksiklik ciddi sorunlara yol açabilir.

 

 Ambulanslardaki Sağlık Personelinin Önemi

Ambulanslar da müdahale için araç içerisinde gerekli eğitimi almış sağlık personelinin de hazır bulunması gerekir. Hastaya müdahale esnasında herhangi bir şekilde yaşanacak gecikme tedavi açısından olumsuz sonuçlara neden olabilir. Araç içerisinde eksik personel durumu oluşursa, bu durum sunulacak sağlık hizmetini de etkiler. Bu yüzden bu tarz durumların kontrolü günlük olarak yapılmalı ve takip sağlanmalıdır. Gerekli vardiya kontrolünü yapacak farklı bir birim oluşturulmalıdır. Sağlık personelinin ihtiyacı olan mesleki gelişim eğitimi sağlanmalıdır. Hijyen konusunda bilgi birikimi oluşturulmalı, tutum ve davranışlarının takibi de yapılmalıdır. Hasta ve yakınlarına karşı hoşgörülü ve anlayışlı yaklaşılmalıdır.

 

 Ambulansların Sağlık Hizmeti Sunum Anlayışı

Toplumun günün her aralığında karşılaştığı hastalanma, yaralanma ya da acil müdahaleyi gerektirecek durumlarda yer, mekan, saat ayırmaksızın sağlık hizmetinden faydalanması gerekir. Tam donanımlı bir araç ve bu aracın içerisinde gerekli tüm tıbbi malzeme ve ilaçların bulunmasıyla birlikte eğitimli sağlık personellerin varlığıyla tam bir hizmet sunmak önemlidir. Her türlü olumsuzluklarla karşılaşılması durumunda her durumu kontrol altına alabilecek bir sistemin varlığı esas olmalıdır. Her kesime ulaşıp sağlık hizmeti sunabilmek için ambulans sayılarında artışında olması gerekir. Belirtilen durumların sağlanmasıyla birlikte toplumun her kesime ulaşılarak gerekli sağlık hizmeti de sunulur.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir